^Zpět nahoru

logo

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Návody, rady, tipy

Veselo pod stromečkem

Máme pro vás tip na praktický dárek, který ocení pod stromečkem každý muž a který navíc pobaví všechny shromážděné u vánočního stromku. Vtipné pánské trenýrky, s obrázkem a nápisem Velký šéf, pobaví, nikoho neurazí, obdarovaného naopak potěší hned několikrát. Jednak pohodlím, které poskytnou, pak jasnou lichotnou a do třetice úsměvy, které trenýrky zajistí, kdykoli si je majitel oblékne a ukáže se v nich. 

I když pohled z okna tomu zrovna nenasvědčuje, podle kalendáře by mělo být jaro.  Období, ve kterém se rodí nový život. Rostliny, zvířata i lidé. Ve všem se probouzí životní síla. Po tisíce let se právě v tento čas vykonávají posvátné obřady na oslavu plodnosti, přírodních sil a magického ducha přírody. Jedním z obřadů, který v jistým způsobem upravené podobě přetrval dodnes, je i všem známé pálení čarodějnic.


Tento zvyk má kořeny v pohanských dobách, kdy lidé věřili, že se otevírá země a vydává své poklady. Noc z 30. dubna na 1. května byla považována za magickou, protože se nachází přesně na rozhraní mezi prvním jarním dnem a letním slunovratem. Staří Keltové tuto noc brali jako oslavu příchodu jara a tepla. Dodnes se podle jejich kalendáře svátek nazývá Beltain.

Pro stoupence tradiční katolické víry je magická noc nocí filipojakubskou. 1. květen je v katolickém kalendáři svátkem apoštolů Filipa a Jakuba. V dobách raného křesťanství se pravděpodobně oslava tohoto svátku hodila jako zástěrka pro pohanský rituál, kterého se lidé nechtěli jen tak snadno vzdát.

Zvláště v anglosaských zemích bývá čarodějnická noc označována jako Valpuržina. Její patronkou je svatá Valburga – anglická misionářka, která v osmém století zastávala úřad abatyše benediktinského kláštera v Tauberbischofsheimu. Je považována za ochránkyni matek v šestinedělí, patronkou úrody, plodnosti a drží nad lidmi ochrannou ruku před bleskem.


Podle představitelů inkvizice se slétaly čarodějnice na prokletých místech k magickým obřadům, aby posílily svou sílu a mohly tak lépe škodit svému okolí. Ideální byly například vrcholy kopců, popraviště nebo místa, kde se stala nějaká tragédie. Popel z čarodějnických ohňů byl považován za zaručený prostředek pro zvýšení plodnosti polí a stromů.

Postupem času svátek ztratil magický nádech a stal se spíše symbolem očištění. V ohnivých hranicích se spalují staré větve a klestí. Znamená to jakýsi úklid – vnější i vnitřní. Lidé se scházejí, veselí se, popíjejí a těší se ze společnosti přátel. A 1. května se probudí očištěni a posíleni pro další, novou etapu života.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Kosmetika a bytové doplňky s tradicí na SimplySay.cz

Mýdla z Anglie, luxusní kosmetika do koupele a koupelnové doplňky ze Skotska, prvotřídní kosmetika z Francie, svíčky z Ameriky, které dlouho hoří a nádherně voní... Nejen toto vše najdete v internetovém obchodě SimplySay.cz, který se specializuje výhradně na kvalitní kosmetické výrobky a bytové doplňky, které mají tradici a vysokou kvalitu.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Testování, recenze

Recenze na bavlněné povlečení podruhé a zase jinak

Po zveřejnění recenze na bavlněné povlečení z internetového obchodu PovleceniGlobal.cz se mi ozval majitel obchodu s tím, že by mi rád poslal druhé povlečení z jiného typu bavlny zdarma, co na to povím. Takže upozorňuji, tentokrát je recenze na produkt, který jsem nenakoupila jako zákazník, nýbrž dostala zdarma. Což mi samozřejmě nebrání být stejně objektivní jako minule - ono totiž jediné, co bych mohla zkritizovat je, že se povlečení samo nevyžehlí, ale to jak víme, neumí žádné bavlněné povlečení. Zkrátka, když si dá majitel e-shopu práci s výběrem poctivých dodavatelů a dobrých produktů, tak se mu tam zákazníci budou vracet často a rádi.

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena