^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Poslední komentáře

I když pohled z okna tomu zrovna nenasvědčuje, podle kalendáře by mělo být jaro.  Období, ve kterém se rodí nový život. Rostliny, zvířata i lidé. Ve všem se probouzí životní síla. Po tisíce let se právě v tento čas vykonávají posvátné obřady na oslavu plodnosti, přírodních sil a magického ducha přírody. Jedním z obřadů, který v jistým způsobem upravené podobě přetrval dodnes, je i všem známé pálení čarodějnic.


Tento zvyk má kořeny v pohanských dobách, kdy lidé věřili, že se otevírá země a vydává své poklady. Noc z 30. dubna na 1. května byla považována za magickou, protože se nachází přesně na rozhraní mezi prvním jarním dnem a letním slunovratem. Staří Keltové tuto noc brali jako oslavu příchodu jara a tepla. Dodnes se podle jejich kalendáře svátek nazývá Beltain.

Pro stoupence tradiční katolické víry je magická noc nocí filipojakubskou. 1. květen je v katolickém kalendáři svátkem apoštolů Filipa a Jakuba. V dobách raného křesťanství se pravděpodobně oslava tohoto svátku hodila jako zástěrka pro pohanský rituál, kterého se lidé nechtěli jen tak snadno vzdát.

Zvláště v anglosaských zemích bývá čarodějnická noc označována jako Valpuržina. Její patronkou je svatá Valburga – anglická misionářka, která v osmém století zastávala úřad abatyše benediktinského kláštera v Tauberbischofsheimu. Je považována za ochránkyni matek v šestinedělí, patronkou úrody, plodnosti a drží nad lidmi ochrannou ruku před bleskem.


Podle představitelů inkvizice se slétaly čarodějnice na prokletých místech k magickým obřadům, aby posílily svou sílu a mohly tak lépe škodit svému okolí. Ideální byly například vrcholy kopců, popraviště nebo místa, kde se stala nějaká tragédie. Popel z čarodějnických ohňů byl považován za zaručený prostředek pro zvýšení plodnosti polí a stromů.

Postupem času svátek ztratil magický nádech a stal se spíše symbolem očištění. V ohnivých hranicích se spalují staré větve a klestí. Znamená to jakýsi úklid – vnější i vnitřní. Lidé se scházejí, veselí se, popíjejí a těší se ze společnosti přátel. A 1. května se probudí očištěni a posíleni pro další, novou etapu života.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Hýčkejte své nejmenší v bambusu

Bambus je naprosto úžasný a pro kůži něžný materiál. Kdo už bambus na těle okusil, nechce nic jiného. Dospělí bambus nejčastěji využívají ve formě spodního, prádla funkčních triček, ale jeho obliba a využití se rychle rozšiřuje na mnoho dalších typů oblečení. Bambus výborně saje, větrá, hřeje i chladí, má antiseptické schopnosti, výborně se pere, rychle schne... Pro jeho vysoké kvality i hebkost při doteku ho najdete i na výrobcích pro miminka a malé děti české značky SWEET MONKEY. Plenky, plenkové kalhotky, punčocháčky i legíny můžete aktuálně nakupovat s 20% slevou, více info v článku níže.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Návody, rady, tipy

Péče o pleť - tipy a triky

Máme pro vás tipy za pár kaček na domácí masky pro pleť. 

Na první masku potřebujte šťávu z půlky čerstvého citrónu a pár lžic medu. Smícháte, nanesete na pleť, necháte 5 až 15 minut působit. Citrón čistí a zmenšuje póry a med má antibakteriální vlastnosti. Tato maska tak pleť vyčistí, zklidní, léčí jizvičky, zesvětluje tmavé skvrny...

Testování, recenze

Recenze SIGNATURE VII EDP

Celá série dámských parfémů SIGNATURE z e-shopu Malikah.eu je luxusní a jedinečná. A parfém SIGNATURE VII EDP, vonící třeba i po fialkách, je další úžasnou kompozicí vůní od značky Royal Diwan Group. Už barva a provedení samotného flakónu, co vám připomíná? Blankytně modrá obloha, nebe bez mráčků, vůně léta, příjemná pohoda a relaxace. Taková je i vůně skrývající se uvnitř tohoto ručně tepaného a skvostně vypadajícího flakónu.

Upoutávky

Fotky patří do alba, nikoli na cd

Mnozí z nás občas vzpomínají s láskou na okamžiky dětství, kdy jsme seděli babičce na klíně a probírali se starými rodinnými fotografiemi. Okamžiky na nich zachycené voněly starými časy. A když člověk vzal fotografii do ruky, úplně cítil přítomnost člověka, který se na něj z fotografie usmíval. Byť už několik let nebyl mezi námi. Bohužel s nástupem digitálních technologií těchto vzácných chvilek ubývá.

Matrace

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena