^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

T-zbozi

Vánoční světla

Letošní Vánoce budou zářící, svítící a blikající, až budou oči přecházet. T-obchody.cz pro vás připravily e-shop www.T-vanocniosvetleni.cz zaměřený výhradně na dekorativní a Vánoční osvětlení. Až uvidíte širokou a úžasnou nabídku, neodoláte a pořídíte si pár dalších LED kousků do sbírky, pro krásnější a romantičtější výzdobu bytu či zahrádky nejen o Vánocích. Vybírat můžete z řetězů, kabelů, hadic, stromků, hvězd a z dalších svítících dekorací, které spolehlivě promění každou místnost a koutek v kouzelné místo. 

Hrackovna.cz

Poslední komentáře

Kdo by neznal ty nepříjemné stavy, kdy váš nos připomíná vodovod a zásoby drogerií v širokém okolí pleníte nadměrnou spotřebou papírových kapesníků. Navštívila vás zkrátka rýma. Následuje obvykle výprava do lékárny pro kapky, inhalační prostředky a mnohdy i léky na teplotu nebo bolesti hlavy. Přitom mnohdy stačí vyjít na zahrádku, která ukrývá nenápadnou rostlinku s účinky, které mnohdy předčí syntetické léky.


Tento přírodní zázrak se nazývá molice (latinsky plectanthrus). Mezi znalci je ovšem znám pod lidovým označením rýmovník. Jedná se o exemplář z čeledi hluchavkovitých, který na první pohled skutečně připomíná kopřivu. Jeho listy jsou silnější, dužnaté a po jejich rozemnutí vydávají podobné aroma, jako máta nebo meduňka. Ve volné přírodě je rozšířen například na Madagaskaru, ostrovech v Pacifiku nebo oblasti subsaharské Afriky. Existuje mnoho odrůd. Bývají označovány jako kubánské oregano, rýmovník citronový nebo moud purpurový.

V našich zeměpisných šířkách se tato poměrně nenápadná bylinka pěstuje poměrně bez problémů. Má ráda světlo, takže ideálním místem v domácnosti, kde je možno umístit truhlík, jsou okenní parapety. Jediné, na co je dobré dát si pozor, je průvan a nadměrná zálivka. Pouze v teplých letních měsících, kdy umísťujeme rýmovník na zahrádky, snese vydatnější zálivku. Pokud to s vodou přeženete, rostlinka vás upozorní nažloutlou barvou listů.


Díky obsahu přírodních silic působí už samotná rostlinka v květináči jako přírodní repelent. Proto se její pěstování doporučuje zvláště takovým magnetům na komáry, jako je i autor tohoto článku.

Rozemnutím jednoho lístku získáte množství silic, které naprosto přírodním, a také velmi účinným způsobem, potlačují nežádoucí projevy rýmy nebo astmatu, jako jsou zahleněné průdušky nebo ucpaný noc. Ještě silnější účinky má odvar z listů. Kromě již zmiňovaných účinků perfektně pomáhá proti nachlazení, horečkám a bolestem hlavy. Má výrazné desinfekční účinky. Lze ho použít při průjmových onemocněních, žaludečních problémech, střevní kolice nebo při výskytu střevních parazitů.

Výluh lze použít i zevně. Například na ošetření popálenin, odřenin nebo drobnějších kožních pohmožděnin. Gurmáni používají listy jako koření, které dodává neotřelé aroma jehněčímu nebo kuřecímu masu. Rýmovníkový sirup pak perfektně nahradí med jako sladidlo do čaje nebo jako pochutinu k namazání na pečivo.

Drobné sazeničky lze sehnat běžně na tržnicích. Ale to pravé potěšení vám poskytne lék z rostlinky vlastnoručně vypěstované. Sousedi nebo zahrádkáři v okolí určitě mají a rádi dají odnož, která vám udělá coby vlastní výpěstek tu pravou radost.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Hrackovna.cz – pestrý výběr hraček a her

Hry a hračky máme rádi všichni. Je jedno, kolik nám je, ale třeba s dřevěnou vláčkodráhou nebo s autodráhou si občas vyhrají víc dospělí, než děti. Podobné je to i se stolními hrami. Hraní je příjemná zábava, relax a pro děti i dospělé nejpříjemnější čas v životě. Pestrý výběr hraček a her najdete v internetovém obchodě Hrackovna.cz.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Návody, rady, tipy

Jak se ochladit

Horko je nebezpečné pro naše tělo, zdraví i okolí. Vedra mají panovat i celý příští týden. Je dobré doplnit ledničku jídlem a nápoji, které nás ochladí a být opatrnější i venku. 

Testování, recenze

Testování přípravků Actimaris

Deset z našich čtenářů mělo možnost testovat zdarma dva výrobky ActiMaris. Byl jím ActiMaris Sensitiv roztok a Actimaris Gel. Po 14 dnech testování nám čtenáři napsali své pocity a zdravotní výsledky podle předem zadaných 4 bodů. Jak dopadlo nezávislé testování těchto přírodních přípravků  urychlujících hojení ran se dočtete dále. Nicméně všech deset čtenářů by přípravky ActiMaris doporučilo svým známým. Takže deset z deseti:) 

Upoutávky

Orientální vůně z pohádek Tisíce a jedné noci od společnosti Malikah

Chcete vonět jako bájná princezna Šahrazád? Společnost Malikah vám umožní, aby se vaše přání stalo skutečností! Při svých obchodních cestách myslí na to, že i mnohé evropské ženy by se rády staly princeznami a přiváží jim orientální parfémy spanilých vůní přímo ze Spojených arabských emirátů a zemí Zálivu.

Matrace

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena