^Zpět nahoru

logo

Reklama 180px

Venilafi.cz na FB

Herní koutek na Facebooku

 

Nezestarni.cz

Přihlášení

Hrackovna.cz

Poslední komentáře

Kdo by neznal ty nepříjemné stavy, kdy váš nos připomíná vodovod a zásoby drogerií v širokém okolí pleníte nadměrnou spotřebou papírových kapesníků. Navštívila vás zkrátka rýma. Následuje obvykle výprava do lékárny pro kapky, inhalační prostředky a mnohdy i léky na teplotu nebo bolesti hlavy. Přitom mnohdy stačí vyjít na zahrádku, která ukrývá nenápadnou rostlinku s účinky, které mnohdy předčí syntetické léky.


Tento přírodní zázrak se nazývá molice (latinsky plectanthrus). Mezi znalci je ovšem znám pod lidovým označením rýmovník. Jedná se o exemplář z čeledi hluchavkovitých, který na první pohled skutečně připomíná kopřivu. Jeho listy jsou silnější, dužnaté a po jejich rozemnutí vydávají podobné aroma, jako máta nebo meduňka. Ve volné přírodě je rozšířen například na Madagaskaru, ostrovech v Pacifiku nebo oblasti subsaharské Afriky. Existuje mnoho odrůd. Bývají označovány jako kubánské oregano, rýmovník citronový nebo moud purpurový.

V našich zeměpisných šířkách se tato poměrně nenápadná bylinka pěstuje poměrně bez problémů. Má ráda světlo, takže ideálním místem v domácnosti, kde je možno umístit truhlík, jsou okenní parapety. Jediné, na co je dobré dát si pozor, je průvan a nadměrná zálivka. Pouze v teplých letních měsících, kdy umísťujeme rýmovník na zahrádky, snese vydatnější zálivku. Pokud to s vodou přeženete, rostlinka vás upozorní nažloutlou barvou listů.


Díky obsahu přírodních silic působí už samotná rostlinka v květináči jako přírodní repelent. Proto se její pěstování doporučuje zvláště takovým magnetům na komáry, jako je i autor tohoto článku.

Rozemnutím jednoho lístku získáte množství silic, které naprosto přírodním, a také velmi účinným způsobem, potlačují nežádoucí projevy rýmy nebo astmatu, jako jsou zahleněné průdušky nebo ucpaný noc. Ještě silnější účinky má odvar z listů. Kromě již zmiňovaných účinků perfektně pomáhá proti nachlazení, horečkám a bolestem hlavy. Má výrazné desinfekční účinky. Lze ho použít při průjmových onemocněních, žaludečních problémech, střevní kolice nebo při výskytu střevních parazitů.

Výluh lze použít i zevně. Například na ošetření popálenin, odřenin nebo drobnějších kožních pohmožděnin. Gurmáni používají listy jako koření, které dodává neotřelé aroma jehněčímu nebo kuřecímu masu. Rýmovníkový sirup pak perfektně nahradí med jako sladidlo do čaje nebo jako pochutinu k namazání na pečivo.

Drobné sazeničky lze sehnat běžně na tržnicích. Ale to pravé potěšení vám poskytne lék z rostlinky vlastnoručně vypěstované. Sousedi nebo zahrádkáři v okolí určitě mají a rádi dají odnož, která vám udělá coby vlastní výpěstek tu pravou radost.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Spolupracující firmy

Kvalitní spodní prádlo, pyžama i bytový textil

Kvalitní spodní prádlo je základem každého outfitu. Především pro udržení zdraví intimních partií, ale i pocit pohodlí patří k důležitým věcem, které nám každý den zpříjemní. Internetový ochod Alysia.cz vybírá své dodavatele pečlivě. Kvalita materiálů i samotného zpracování všech výrobků jsou nejdůležitějšími kritérii při výběru zboží do prodeje. Kromě spodního prádla nabízí obchod také dámské a pánské oblečení a bytový textil.

Módní oblečení

Brumlik.cz

Návody, rady, tipy

Pošlete dárek se vzkazem

Láhev dobrého vína je skvělým dárkem k jakékoli příležitosti. K výročí, k narozeninám, nebo jen tak pro radost. Internetový obchod Darek-vino-vzkaz.cz vám k vybrané láhvi připraví kartičku se vzkazem, který si sami vyberete, vše krásně zabalí a do dvou dnů doručí buď na vaši adresu a vy si dárek předáte sami nebo jej doručí přímo tomu, komu jej chcete darovat.

Testování, recenze

Recenze SAMURAI EDP

SAMURAI EDP je dámský parfém s naprosto odpovídajícím názvem. Pokud za názvem vidíte legendární samurajské bojovníky, houževnaté, plné energie, síly a vitality, pak přesně to samé můžete očekávat od této pozoruhodné vůně.

Upoutávky

Obchod Jsme zdraví

Zdraví. Největší bohatství, kterým může disponovat každý lidský jedinec. Nejdůležitější starostí by tedy mělo být udržovat ho v co nejlepším stavu. Příroda skýtá nekonečné možnosti, jak posílit zdraví zcela v souladu s jejími odvěkými zákony.

Matrace

ProTibet.cz

www.ActiMaris.cz

Venilafi.cz 2015 - všechna práva vyhrazena